Yamato BO-500-220V Digital Oil Bath, 5.2L, 220V
item image
Product Description
Yamato BO-500-220V Digital Oil Bath
  • Capacity: 5.2 liters
  • Power Supply: 220V, 1kW SUS316 pipe heater
  • Temperature Range: Room temp. +5 to 199°C
  • Control: Proportional control system with digital setting via ▲/▼ keys
  • Accuracy: ±5°C
  • Sensor: K-type thermocouple
  • Safety:
    • Protected oil tank to prevent burns
    • Bath protection cover
    • Circuit protector and thermal fuse
  • Drain: Equipped
  • Dimensions:
    • Bath: 240 mm diameter x 130 mm height
    • External: 250 mm (W) x 290 mm (D) x 130 mm (H)
  • Weight: Approx. 8 kg
Item Stats
Status
For Sale
State
used
Brand
Yamato Scientific
Model
Location
Sanford - United States
Product details
Operating Temp. RangeRoom temp. +5~199°C
Temp. Control Accuracy±5°C /td>
Temp. Control SystemProportional control
Temp. Setting / Display MethodDigital setting by ▲/▼ keys
Operation FunctionFixed temperature, quick auto-stop, auto stop, auto start
Additional FunctionKeypad lock, power failure recovery, calibration off-set
HeaterSUS316 pipeheater 1kW
SensorK thermocouple
Interlocking Control Function--
Water Tank Capacity5.2L
Dimensions240mm Dia x H130mm
External DimensionsW250 x D290 x H130mm
Weight~8kg
Power Source (50/60 Hz)AC115V 11A
Documents
About QuestPair
Our Mission
Why Choose Us
Verified Quality
Cost Efficiency
Access both new and premium pre-owned equipment, saving up to 40% without compromising on quality.