Yamato CA-301-115V Cold Trap 4L, 115V
item image
Product Description
Refrigerant R404A Max Low Temperature -45°C Internal Capacity Approx. 4 L
Features
  • Excellent choice to extract acid and organic solvents with the optional glass condenser
  • Efficiently reduces vapor inhalation amount to the vacuum pump
  • Can be used as a low temperature tank as well as pre-cooling tank
  • Utilizes R404A and mixed coolants
  • Space saving and highly mobile on wheels
4L cold trap that efficiently traps water vapor and toxic substances discharged from vacuum oven and rotary evaporator to protect vacuum pump. Excellent choice to extract acid and organic solvents with the optional glass condenser. Efficiently reduces vapor inhalation amount to the vacuum pump. Can be used as a low temperature tank as well as pre-cooling tank. Utilizes R600a and mixed coolants. Space saving and highly mobile on wheels. Max. low temp -45°C. Dehumidifying capacity max 0.9 kg.INCLUDED: The Yamato CA-301-115V Cold Trap 4L, 115V includes:
  • Power Cord
  • Operator's Manual
  • Manufacturer's Documentation
  • 1 Year Manufacturer's Warranty
Item Stats
Status
For Sale
State
new
Brand
Yamato
Model
CA-301-115V
Location
Hampton - United States
Product details
MethodDirect trap or Glass trap (optional)
Dehumidifying CapacityMax. 0.9kg (Water type liquid)
Max. Low Temperature-45°C
RefrigeratorAir cooling, 400W
RefrigerantR404A
Cooling CoilID ø90 mm SUS304
LidOD ø17.6 mm with nozzle, SUS304
Bath Shape / MaterialCylindrical / SUS304
Ambient Temperature Range5~35°C
Temperature Display7 segment LED
Temperature SensorPlatinum resistance temperature detector Pt100Ω
Defrosting MechanismN/A
Safety DeviceElectric leakage breaker with over current protection, refrigeration overload relay
Sink DimensionsI.D.153 x H235 mm
Internal Capacity~4L (Liquid 3L)
Power Source 50/60HzAC115V 4.3A AC220V 2.3A
External Dimension WxDxH345x475x726 mm
Weight~47kg
About QuestPair
Our Mission
Why Choose Us
Verified Quality
Cost Efficiency
Access both new and premium pre-owned equipment, saving up to 40% without compromising on quality.