Yamato SK-401-115V Natural Convection Dry Sterilizer 99L, 115V
item image
Product Description
Internal Capacity 99L Temperature Range Ambient +5-260°C Temperature Accuracy ±1°C (at 260°C)
Features
  • Programmable
  • High precision controller with improved display visibility and operability
  • Maximum 99 steps, 99 patterns, repeat operation
  • Easy sample data collection with cable port
Programmable natural convection 99L dry heat sterilizer with independent overheat prevention device. High precision controller with improved display visibility and operability. Standard equipped with calibration off-set, lock function, power recovery mode, power on and operation time accumulation, calendar time, accumulation power consumption monitoring, total CO₂ emission, and heat output, save and access operator setting information. Maximum 99 steps, 99 patterns, repeat operation. Easy sample data collection with cable port. Temp setting range ambient +5~260°C.INCLUDED: The Yamato SK-401-115V Natural Convection Dry Sterilizer 99L, 115V includes:
  • Power Cord
  • Operator's Manual
  • Manufacturer's Documentation
  • 1 Year Manufacturer's Warranty
Item Stats
Status
For Sale
State
new
Brand
Yamato
Model
SK-401-115V
Location
Hampton - United States
Product details
Circulation methodNatural convection
Temp. setting rangeRoom temp. +5~260°C
Temp. control accuracy±1°C (at 260°C)
Temp. fluctuation±1.5°C (at 260°C)
Temp. distribution accuracy±5°C (at 260°C)
Temp. rising time~60min.
Insulation MaterialGlass wool
HeaterSUS 1.2kW
SensorK type Thermocouple
Fan type / Fan motor
Cable portI.D. 33mm (right side)
Exhaust portI.D. 33mm x 2 (on top)
Temperature controlPID control by microprocessor
Timer0 min~99 hrs 59 min (increment: 1 min. or 1 hr.)
Heater controlTriac with Zero-cross control
Internal dimensions WxDxH450 x 490 x 450 mm
External dimensions WxDxH560 x 600 x 820 mm
Internal capacity99L
Shelf plate with standard load~15kg/pc
Shelf rest step number / pitch11 steps / 30mm
Power source115V 11A (with plug) 220V 6A (no plug, round terminal)
Weight~50kg
Included accessoriesShelf and brackets (stainless steel punched metal)(2 pcs. / 4 pcs.)
About QuestPair
Our Mission
Why Choose Us
Verified Quality
Cost Efficiency
Access both new and premium pre-owned equipment, saving up to 40% without compromising on quality.