phcbi MCO-80ICL-PA CO2 Incubator with 851L Capacity and Antibacterial Interior
item image
Product Description
  • Designed for large volume cell culture with an 851 liters capacity
  • Temperature control range: ambient +5°C to 50°C with ±0.1°C stability; uniformity ±0.5°C
  • CO2 concentration range: 0 to 20% with ±0.15% fluctuation
  • Humidity levels: normal mode >80% RH, high mode >90% RH
  • Painted steel exterior with corrosion-resistant stainless steel interior
  • Superior CO2 recovery and reduced gas consumption
  • Power supply: 120V, 60Hz; power-on confirmed, basic tests passed except full functionality test limited due to CO2 gas absence (error E01: gas cylinder not detected)
  • Weight: 275 kg (332.03 kg metric, 732 lbs imperial)
  • Noise level: 33 dB
  • Shipping dimensions: 128.02 cm x 121.92 cm x 243.84 cm (50.4" x 48.0" x 96.0")
  • Includes a 30-day parts warranty
  • Harmonized Code: 841940 (laboratory machinery for temperature control and treatment processes)
Item Stats
Status
For Sale
State
used
Brand
phcbi
Model
MCO-80ICL-PA Large Reach- Incubator CO2
Location
United States
Product details
makephcbi
hertz60Hz US
modelMCO-80ICL-PA Large Reach- Incubator CO2
serial21070051
weight610.0 Lb
voltage120V
includesPower cord included |
warranty30-Day Warranty On Part
dimensions42.0in x 40.0in x 80.0in
shipping_typeFreight
item_conditionGood
manufacturing_dateDoes Not Apply
About QuestPair
Our Mission
Why Choose Us
Verified Quality
Cost Efficiency
Access both new and premium pre-owned equipment, saving up to 40% without compromising on quality.