Panasonic MCO-80ICL-PA Large CO2 Incubator with Precise Temperature and Humidity Control
item image
Product Description
  • Capacity: 30 cu.ft. (851L) suitable for large biological and cell culture samples
  • Temperature Range: Ambient +5°C to +50°C, precisely controlled by a microprocessor controller
  • CO2 Sensor: IR2 sensor providing fast CO2 recovery and efficient gas consumption
  • Construction: Double-pane glass door, electrogalvanized steel exterior
  • Dimensions:
    • External: 986 x 945 x 2040 mm
    • Internal: 806 x 693 x 1524 mm
  • Power: 110-120V, 60Hz, max 1752W
  • Weight: 329.85 kg (727.2 lbs)
  • Warranty: 30-day parts warranty
Item Stats
Status
For Sale
State
used
Model
MCO-80ICL-PA
Location
Netherlands
Product details
makePanasonic
hertz60Hz US
modelMCO-80ICL-PA
serial17120135
weight606.0 Lb
voltage7bf012a364
includesPower cord included |
warranty30-Day Warranty On Part
dimensions40.0in x 41.0in x 80.0in
shipping_typeFreight
item_conditionVery Good
manufacturing_dateDoes Not Apply
About QuestPair
Our Mission
Why Choose Us
Verified Quality
Cost Efficiency
Access both new and premium pre-owned equipment, saving up to 40% without compromising on quality.