Yamato IN-604WMK-115V Programmable Refrigerated Incubator with Window & MK-161 Shaker 143L, 115V
item image
Product Description
Features
  • High accuracy temperature control and temperature distribution
  • Inner glass door keeps temperature stable during sample observation
  • Interior light for better sample visibility (IN604W/804W)
  • Optional slide shaker table available to put in and take out samples easily (IN604W)
INCLUDED: The Yamato IN-604WMK-115V Programmable Refrigerated Incubator with Window & MK-161 Shaker 143L, 115V includes:
  • 3 x Shelves w/ 6 x Brackets
  • Power Cord
  • Operator's Manual
  • Manufacturer's Documentation
  • 1 Year Manufacturer's Warranty
Item Stats
Status
For Sale
State
new
Brand
Yamato
Model
IN-604WMK-115V
Location
Hampton - United States
Product details
SystemForced air convection
Operating temperature range-10°C~+50°C
Temp. distribution accuracy±1.0°C (refrigerator in continuous operation at 37°C)
Max. temp. reaching time20~50°C ~20min
Minimum temp. reaching time20~-10°C ~55min
Interior materialStainless steel
Exterior materialChrome free electronic galvanized plated steel plate chemical proof baking finish
Observation windowW516 x H416mm (with key)
Heat insulation materialStyrene foam
RefrigeratorAir-cooled fully closed compressor 250W
Refrigerator mediumR134A
Defrosting mechanismManual ON / Auto OFF, Timer operation, Cycle operation
Blower fanAxial fan
HeaterIron-chrome wire heater: 550W
SensorPlatinum resistance temperature detector: Pt100Ω (temp. controller), K-thermocouple (overheat prevention device)
Cable port (right side)I.D.: 50 mm
Temperature controlPID control
Temperature settingDigital setting with ▲▼ keys
Timer / timer resolution0 min. ~ 999 hrs. 59 min. / 1 min.
Internal dimensions W x D x H600 x 477 x 500 mm
External dimensions W x D x H710 x 645 x 913 mm
Internal capacity143L
Shelf plate load15kg / pc.
Shelf rest step number / pitch13 steps / 30mm
Power supply (50/60Hz)AC115V 10.5A (with plug) AC220V 7.5A (no plug, round terminal)
Weight~89kg
Door keys2 keys
About QuestPair
Our Mission
Why Choose Us
Verified Quality
Cost Efficiency
Access both new and premium pre-owned equipment, saving up to 40% without compromising on quality.