Ohaus Defender 6000 Hybrid Washdown Bench Scale D61XWE12WQR6
item image
Product Description
  • Maximum Capacity: 25 lb (12.5 kg)
  • Readability: 0.001 lb (0.5 g)
  • Certified Readability: 0.005 lb (5 g)
  • Platform Size: 12 in x 12 in (305 mm x 305 mm)
  • Construction:
    • Platform and frame: 304 stainless steel
    • Housing, indicator & mount: 316 stainless steel with IP68/IP69K protection
    • Load cell: IP67 protected
    • Knife-resistant front panel
  • Display: 6-digit, 7-segment white LED, 20 mm high digits, plus 3-color checkweigh dot matrix LED
  • Communication Ports:
    • Standard: RS232, USB host
    • Optional accessories: 2nd RS232/RS485/USB, Ethernet, WiFi/Bluetooth
  • Power Supply: 100-240 VAC universal hardwired; rechargeable battery (not included)
  • Outputs/IO: 4–20 mA, 0–10 V, 2 digital inputs / 4 digital outputs
  • Design Features:
    • 150% overload capacity protection
    • Bar matrix check light
    • Customizable print templates
    • Menu and key lock
    • Selectable environmental and auto-print settings
    • Stability indicator, overload/underload indicators
    • Auto shut-off and auto tare
    • Adjustable non-slip rubber feet
  • Legal for Trade: NTEP certified; Measurement Canada approved
  • Dimensions: 17.4 in x 24.3 in x 12 in (442 mm x 617 mm x 305 mm) (LxHxW)
  • Net Weight: 26.5 lb (12 kg)
  • Working Environment: 14°F–104°F (-10°C–40°C), 80% RH non-condensing
Item Stats
Status
For Sale
State
used
Brand
Model
Ohaus D61XWE12WQR6 Defender 6000 I-D61XW Washdown Bench Scale 30631719
Location
Sanford - United States
Product details
Readability0.001 lb (0.5 g)
Readability (Certified)0.005 lb (5 g)
Item Number:30631719
Documents
About QuestPair
Our Mission
Why Choose Us
Verified Quality
Cost Efficiency
Access both new and premium pre-owned equipment, saving up to 40% without compromising on quality.