Ohaus D52P12RTR1 Defender 5000 Column Mount Bench Scale
item image
Product Description
  • Maximum Capacity: 25 lb (12.5 kg)
  • Readability: 0.001 lb (0.5 g); Certified readability 0.005 lb (2 g)
  • Platform Size: 14 in x 12 in (355 mm x 305 mm)
  • Legal for Trade: Measurement Canada Approved; NTEP Certified
  • Power: AC power included; rechargeable battery option (not included)
  • Battery Life: 20 hours with rechargeable battery
  • Communication Interfaces:
    • RS232 (included)
    • Additional RS232/RS485/USB, USB Host, WiFi/Bluetooth, Ethernet (available as accessories)
  • Dimensions: 22.6 in x 19.3 in x 12 in (574 mm x 491 mm x 305 mm)
  • Display: Dot matrix LCD with white LED backlight
  • Net Weight: 24.3 lb (11 kg)
  • Outputs: 3 inputs / 4 outputs digital I/O; 4–20mA output
  • Platform Construction: Stainless steel
  • Tare Range: Up to full capacity by subtraction
  • Units of Measurement: Custom, gram, kilogram, metric tonnes, ounce, pound, pound:ounce, tonne
  • Operating Environment: 14°F–104°F (-10°C–40°C), 80% RH non-condensing
Item Stats
Status
For Sale
State
used
Brand
Model
Ohaus D52P12RTR1 Defender 5000 Column Mount Bench Scales
Location
Sanford - United States
Product details
Readability0.001 lb (0.5 g)
Readability (Certified)0.005 lb (2 g)
PowerAC Power (Included); Rechargeable Battery (Not Included)
Net Weight24.3 lb (11 kg)
Outputs3 In/4 Out digital I/O; 4 - 20mA
Protection RatingNot Applicable
Second Scale InputNot Applicable
Tare RangeTo capacity by subtraction
Working Environment14°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (-10°C – 40°C, 80%RH, non-condensing)
Documents
About QuestPair
Our Mission
Why Choose Us
Verified Quality
Cost Efficiency
Access both new and premium pre-owned equipment, saving up to 40% without compromising on quality.